Bozóky Dezső az osztrák-magyar hadiflotta orvosaként jutott el keleti tájakra, 1905-ben az Oszmán Birodalomba. Útjáról mintegy 300 darab, kézzel színezett üveg-diapozitív maradt a Hopp Ferenc Múzeum gyűjteményében, ezek közül 56 látható a Semmelweis utcai galériában - mondta el a tárlat csütörtöki sajtóbemutatóján a múzeum igazgatója.

Fajcsák Györgyi hozzátette: mind Bozóky Dezsőről, mind a felvételek készítésének körülményeiről keveset tudni. A számos kérdés egyike, hogy miért sztereó fényképezőgéppel készítette fotóit, ha a technikában rejlő lehetőségeket nem használta ki: miért fényképezett olyan távolságra, amelynél a térhatás már nem érvényesül - vetette fel.

Katkó Tamás kurátor arra hívta fel a figyelmet, hogy Bozóky Dezső fotói segítségével Isztambul, Szmirna és Bursa rég elfeledett épületei, lakói, mindennapi élete elevenedik meg.

A szakember szerint a fotográfiával is foglalkozó hajóorvos a hadiflotta megbízásából fényképezhetett, ezért eredeti negatívjai az osztrák levéltárakban lehetnek.

Bozóky Dezsőről tudni lehet, hogy útjait követően élménybeszámolókat tartott az általa bejárt ázsiai vidékekről, ezt a színezett válogatást talán éppen előadásaihoz készítette - számolt be Katkó Tamás, hozzátéve: az anyag mintegy száz év után a november 4-ig látogatható kiállításon kerül először a közönség elé.

(Forrás:fotoapparat.hu ,mti/Fotó:torokorszagnetwork.hu)