Már korábban is küzdött pénzügyi nehézségekkel a Hasselblad. 015 novemberében a Hassy és a DJI stratégiai partnerséget kötött, ami lényegében 20% kínai részesedést jelentett a cégben.

A most felröppen hír valószínűleg azt jelentheti, hogy a korábbi kisebbségi tulajdonrész helyett a DJI többségi tulajdont szerzett, vagy teljes egészében felvásárolta a márkát.

LuLa a Luminous Landscape szerkesztője az alábbiakat írta:

"Kényelmes, ámde naív dolog lenne azt gondolni, hogy eztán minden változatlan marad, és nem lépnek életbe szignifikáns változások, de megerősíthetem, hogy nem ez lesz a helyzet. A DJI hisz a Hasselblad jövőjében és biztos vagyok benne, hogy a kínai piac imádja az olyan márkákat, mint a Hasselblad és náluk sikere lesz. De hogy mi a helyzet a világ többi részével? Tudja-e a DJI tartani az öreg és elismert márka ikonikus tradícióját, eladási számait?" - nagyon úgy fest, hogy nem kacsáról van szó, és valóban tulajonosváltás történhetett.

Cél: a világ legjobb fényképezőjét gyártani

A Victor Hasselblad AB egy svéd középformátumú fényképezőgépeket és fotográfiai felszereléseket gyártó svéd cég. A céget kereskedelmi vállalkozásként alapították 1841-ben Göteborgban F.W. Hasselblad & Co. néven. Fő termékük a termosz volt. Az alapító fia, Arvid Viktor Hasselblad érdeklődött a fotográfia iránt, ezért létrehozta a cég fotóosztályát. Nem gondolta, hogy ez hoz valami nyereséget is, de mint megjegyezte, legalább ingyen készíthet képeket.

A II. világháborúban a svéd hadsereg számára készített kamerákat, majd óragyártásba kezdett. A háború után is folytatta az óragyártást, valamint a Saab autógyár részére alkatrészeket készített. Ugyanakkor nagy teljesítményű polgári fényképezőgépek gyártásába is belefogtak. Az első ilyen modell a favázas Rossex volt, amelynek belső mechanikáját a Saab designere, Sixton Sason alkotta meg.

1948-ban az 1600F jelent meg. Ez egy bonyolult készülék volt, sokat kellett még fejleszteni rajta. 1953-ig mintegy 3300 készült belőle. A következő modell az 1000F volt 38 mm-es Carl Zeiss optikával.

A Hasselblad gépeket 1954-től kezdték exportálni.

Az 1000F-et 1957-ben váltotta föl az 500C, ami minden későbbi Hasselblad modell alapjává vált a következő negyven évre. Különböző variánsait egészen 2008-ig gyártották.

A fényképezőgép-gyártás csak 1960-ra vált rentábilissá. A cég közben folytatta a fotóanyagokkal való kereskedést, és megmaradt a Kodak disztribútoraként.

A NASA-nak hála a profi fotósok munkaeszköze lett

A NASA 1962-ben kezdte a Hasselbladot használni a cserélhető objektívek mellett a cserélhető hátlapként működő filmkazettának hála. Kértek néhány konstrukciós változtatást. Ennek nyomán született meg az 500EL motoros mechanikával. A Hasselblad 500C-t 1962-ben és 1963-ban két Mercury expedícióban használták. 1965-ben és 1966-ban a Gemini-program fényképezőgépe szintén Hasselblad volt. Az 500EL-t (Hasselblad Electric Camera) először az Apollo–8 űrutazáson használták. Az Apollo–11 három ilyen kamerát vitt magával. Az Apollo 16-on 500 mm-es objektívet használtak hozzá.

A NASA kapcsolatnak hála a Hasselblad ismert és népszerű lett a profi fotósok körében.

Egy Hasselbladdal készült híres fotó: Buzz Aldrin a Holdon, 1969. július 20-án; (Retusált változat, Fotó: Neil Armstrong/NASA)

1977-ben jelent meg a 2000 sorozat, a klasszikus 500-asok utolsó lényeges fejlesztése. 2006-ban új gép jelent meg a profik részére, egy 39 megapixeles tükörreflexes gép 3F RAW képformátummal. 2009-ben két új modellt hoztak ki, 50, illetve 60 megapixel érzékelővel (H4D-50; H4D-60).

Forrás: fotoapparat; photorumors.com, wikipedia; kép: wikipedia, google